Základní informace o soutěži

Tradice Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec sahá do 60. let 20. století. Soutěž je určena mladým interpretům do 30 let (včetně). Během čtyřletého cyklu se střídají nástroje housle, viola, violoncello (vyhlášeny pro rok 2025) a klavír. Soutěž je tříkolová, finálové kolo se koná ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Mezinárodní porota uděluje tři hlavní ceny a několik mimořádných cen.

Soutěž se historicky konala v prostorách zámku Hradec nad Moravicí. V roce 2022 však z důvodu probíhající rekonstrukce zámku došlo k přesunu soutěže do nedaleké Opavy.

Soutěž se těší světovému renomé a pro laureáty tvoří významné místo v životopisu. Vždyť mezi vítěze se v minulosti zařadily osobnosti jako houslisté Ivan Ženatý, Hana Kotková, Jiří Vodička, Martina Bačová, violisté Ladislav Kyselák, Jan Pěruška, Alexander Besa, Jitka Hosprová, violoncellisté Miroslav Petráš, Michaela Fukačová, Daniel Veis, Jiří Bárta, z klavíristů Jiří Skovajsa, Ivan Klánský, Jan Jiraský či Eliška Novotná. Mnozí z nich hradeckou soutěž navštěvují v roli interpretů, porotců, korepetitorů či pedagogů nastupující hudební generace.

V roce 2014 vznikla publikace Beethovenův Hradec: Hudební medailon zámku Hradec nad Moravicí, která nabízí pohled na hudební historii místa i soutěže.

Pořadatelé
Za finanční podpory
Partneři
Mediální partneři